free html templates

EVLİLİKLERDEKİ HASTALIK :  ALDATMA

Evlilik; aşkın, sevginin, hayat paylaşımının, birlikteliğin, kişisel tatminlerin, istek-arzuların ve mutluluğun taçlandırıldığı kurumdur. Evliliği aile yapan bazı kavramlar vardır. Bunlar en başta huzur ve rahatlıktır. Huzurun ve rahatlığın olduğu evliliklerde eşler kendisini bu yuvaya ait hissedecek ve evliliğin ömrünün uzamasına destek olacaktır. Eşlerin arasındaki bazı durum ve duygular aşkın, sevginin canlılığına destek olacaktır. Bunlar; sorumluluk, fedakarlık, birbirini kabul edebilme, özgürlüklere destek olabilme, paylaşımda bulunabilme, uyum sağlama, saygı, sevgi, onaylama ve en önemlisi sadakatdir.

Sadakat evliliğin en temel dinamiği, yapıtaşıdır denilse yanlış olmaz. Çünkü insanların evlenmesinin en önemli nedeni bir ömür boyu hayat arkadaşlığı yapabileceği konusunda birbirlerine duydukları güvendir. Bu güveni gösterebilecekleri en önemli nokta ise sadakatdir. Sadakatin sağlanamadığı bir evlilik artık hastalanmıştır ve sadakatsizliğin sürekliliği durumunda hastalık kronik hale gelecektir.

Kadın ve erkek dürtüsel özellikleri bakımından birbirinden farklılık göstermekte; karşı cinse yönelik ilgi duyma açısından farklılıklar duymaktadır. Kadının erkek tarafından anlaşılma arzusuna karşın erkek daha cinsel dürtüsünün hakimiyetindedir. Sadakatsizliği sağlayan durum kadın ve erkek açısından farklılıklar gösterse de evliliğin sağlıklı işleyişi ve sağlıklı devamlılığı açısından problemler yarattığı kaçınılmazdır.

Eşler bazen sevgiyi, ilgiyi görememekten, isteklerine karşılık bulamamaktan dolayı aldatma gibi bir olumsuz durum içine düşebilmektedir. Ancak evliliklerde problemler görüldüğünde, problemleri çözmeye çalışmak yerine olumsuz alışkanlıklar edinmek evliliği hasta etmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle ilişkide problemler görülmeye başladığı anda problem çözme yollarına çalışılmalıdır. Bu çözüm yolları, eşlerin kendi arasında konuşarak problemi çözmeye çalışmaktan başlayıp psikolojik danışmanlık almaya kadar değişkenlik gösterebilir.


TÜM MAKALELER

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm. Psikolog Naciye TOKAÇ