bootstrap themes

DEPRESYONDA BİLİŞSEL TERAPİ

Önce bilişsel terapinin ne olduğunu açıklayalım. Biliş bir düşünce ya da algıdır. Diğer bir deyişle, bilişleriniz herhangi bir zamanda olaylar hakkında ne düşündüğünüzdür.Bu düşünceler otomatik olarak akar ve nasıl hissetiğininiz üzerinde büyük etkileri vardır.

                 Depresyon,yoğun utanç,değersizlik,ümitsizlik ve moralsizlik hislerinden dolayı en kötü acı çekme şekillerinden biridir.Ancak depresyonunuz ve kaygınız ne kadar kötü hissettirirse hissettirsin depresyon iyileşen bir hastalıkdır.Kendi durumunuzn son derece 

                  Örneğin ,belki şu anda bazı duygu ve düşünceleriniz var.Eğer bu yazıyı depresif ve güvensiz hissettiğniz için okuyorsanız,olaylarla ilgili olumsuz ve kendinizi eleştiren bir biçimde düşünüyor olabilirsiniz: '' Ben işe yaramazın tekiyim. Neyim var benim ? Hiç iyi olamayacağım. Bu yazı hiç işime yaramayacak .Düşüncelerimle ilgili problemim yok benim ! Problemlerim gerçek. '' 

                  Eğer kızgın ve bıkkın hissediyorsanız '' Bu yazının ne olduğu belli değil '' diyorsunuzdur belki. Her durumda, düşünceleriniz duygularınızı yansıtmaktadır.

                  Bu örnek bilşsel terapinin kalbindekii güçlü ilkeyi aydınlatıyor : Duygularınız kendinize verdiğiniz mesajlardan doğar.

Aslında , duygularınız genellikle, hayatınızda olanlardan çok nasıl düşündüğünüzle ilgilidir.

                  Bu yeni bir fikir değildir. Yaklaşık iki bin yıl önce Yunan filozof Epictetus , kişilerin '' olaylardan değil,onlar hakkındaki görüşlerinden '' rahatsız olduklarını söylemişti .Shakespare de '' iyi ve kötü diye bir şey yoktur, düşünce onu öyle yapar '' dediğinde benzer bir fikri ifade ediyordu. ( Hamlet,Oyun 2, sahne 2 ).

                 Bu fikir yıllardır ortalıkta olmasına rağmen,depresif birçok insan olayı böyle göremez.Depresif hissediyorsanız , bunun nedeninin başınıza gelen kötü olaylar olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Kendinizi aşağı görüp mutsuz olmaya mahkum olduğuuzu düşünebilirsiniz, çünkü işinizde başarısızlığa uğramış ya da sevdiğiniz biri tarafından reddedilmişsinizdir. Yetersizlik hislerinizin kişisel bir kusurdan kaynaklandığını düşünüyor olabilirsiniz,mutlu ve tamin olacak kadar zeki , başarılı , çekici ya da yetenekli olmadığınıza ikna olmuş olabilirsiniz. Olumsuz düşüncelerinizin sevgiden yoksun ve travmatik yaşanmış bir çocukluğun , miras aldığınız kötü genlerin ya da bir çeşit kimyasal ya da hormanal dengesizlik sonucu doğduğunu düşünebilirsiniz. Akılınız karıştığında başkalarını suçlayabilirsiniz '' Herşey bu karım-kocam-sevgilim-ailem-patronum-şoförler yüzünden ! Onlar olmasaydı harika bir gün geçiriyor olacaktım '' Ve neredeyse bütün depresif insanlar kendileri ve dünya hakkında onlara özel ve korkunç bir gerçekle karşı karşıya olduklarına ve bu kötü duygularının gerçek ve kaçınılmaz olduğuna emindirler.

                Şüphesiz bu düşüncelerin hepsi içlerinde önemli bir gerçeklik taşır, kötü şeyler olabilir ve bazen hayat çoğumuza bir darbe vurur. Birçok insan korkunç kayıplar ve harap edici kişisel problemler yaşar. Genlerimiz ,hormonlarımız ve çocukluk anılarımız , nasıl düşündüğümüz ve hissetiğimiz konusunda etkili olabilirler. Ve diğer insanlar can sıkıcı , acımasız ve düşüncesiz davranabilirler. Ancak kötü duygudurumumuz hakkındaki bütün bu teoriler bzi birer kurban yapma eğilimi taşırlar,çünkü sonuçların bizim kontrolumuz dışındaki bir şeylerden doğduğunu düşünürüz. Ne de olsa, insanların akşam saatlerinde araba kullanması,gençliğimizde bize yapılan hatalı davranışlar, ya da genlerimiz hakkında yapabileceğimiz bir şey yoktur.Tersine, olaylar hakkında düşünme şeklinizi ve hatta temel değer ve inançlarınızı bile değiştirebilirsiniz. Ve bunu yaptığınızda , duygu durumunuzda, görünüşünüzde ve üretkenliğinizde derin ve sürekli değişiklikler yaşayacaksınız.. İşte Bilişsel terapi kısaca bu demektir.

TÜM MAKALELER

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm. Dr. Gülsüm Alev TANVERDİ
Psikiyatri Uzmanı