create a site

BOŞANMA VE ÇOCUK

            Aile, çocukların kendilerini huzurlu ve güvende hissettikleri alanlarıdır. Çocuğun gelişimini, toplumsal uyumunu ve başarısını etkileyen en önemli sistemlerden biridir. Boşanma/ayrılma gibi son derece karmaşık olan olaylar ailenin tüm fertlerinin düzenini bozabilir. Bu durum, hem eşleri hem de çocukları etkileyen stresli ve zorlu bir süreçtir. Özellikle, boşanmanın çocuklar üzerindeki etkilerinin yetişkinlere göre daha zor olduğu, bu durumu kabul etmekte sıkıntılar yaşadıkları söylenebilir. 

Boşanmanın çocuğun gelişimi üzerindeki etkisi büyüktür ve boşanma ile birlikte çocuk yeni bir uyum sürecine girer. Bu süreçte ebeveynlerin, çocuklarına boşanmanın ne olduğunu anlatmaları, boşanma sonrasında hayatında olabilecek değişiklikler hakkında bilgi vermeleri çocukların bundan sonra ne olacağı ile ilgili fikir sahibi olmalarını sağlayarak olası gelecek kaygılarını minimize edecektir. Çocukların boşanmaya verdikleri tepkiler yaşa ve kişilik yapısına göre değişim göstermektedir. Boşanmayı takip eden süreçte çocuklar kızgınlık, üzüntü, korku, kaygı gibi birçok duyguyu iç içe yaşayabilirler. Ayrıca parmak emme, alt ıslatma, sallanma gibi tepkisel davranışlar ve psikosomatik şikâyetler görülebilir. Çocuğun bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirebilmesinde anne ve babanın sergilediği tutum ve tutarlılığın büyük rolü vardır. Boşanmadan sonra anne ve baba kendi sorunlarını ne kadar hızlı çözüp, hayatlarını ne kadar çabuk düzene sokabilirlerse ve birbirilerine ne kadar dostça yaklaşabilirlerse, çocuklar da bu değişimi daha kolay kabul edip, yeni yaşantıya uyum sağlayabilirler

Boşanma kararı çocuğa nasıl söylenmeli?

Boşanma kararını mümkünse anne baba birlikte açıklamalıdır böylece çocuk farklı iki açıklamayla baş etmek durumunda kalmayacak ve kabul etme süreci kolaylaşacaktır. Çocuğa, artık birlikte mutlu olmadıklarını bu yüzden ayrı evlerde yaşamaya karar verdiklerini, bu durumun onunla bir ilgisi olmadığını, onun annesi ve babası olmaya devam edeceklerini sadece artık karı koca olmayacaklarını ve onu çok sevdiklerini söyledikleri, çocuğun yaşına uygun, anlayabileceği kısa ve net bir açıklama yapılmalıdır. Çocuğa karşı dürüst davranılmalıdır. Anne baba birbirini suçlayıcı söylemlerden kaçınmalıdır. Çocuğun kendini güvende hissetmesi ve kaygılarını azaltmak için hayatının bundan sonra ki döneminde ne gibi değişimlerini olacağı ayrıntılı bir şekilde anlatılmalıdır. 

Bu süreçte çocuğa nasıl yardım edilmeli?

Çocuğun duygularını ifade etmesine fırsat verilmeli ve bu konuda cesaretlendirilmelidir. Bu süreçte çocuğun zihnini meşgul eden birçok soru olabilir. Sorduğu sorulara açık ve net yanıtlar vermek önemli olacaktır. Mümkün olduğunca çocuğun hayatında çok fazla değişiklik yapılmamasına özen gösterilmeli ve rutinlerin devamlılığı sağlanmalıdır. Her iki ebeveyn ile kaliteli vakit geçirmesi önemlidir. Anne ve baba davranışlarında tutarlı olmalı ve verdikleri sözleri tutmalıdırlar. Çocuğun yanında diğer ebeveyni kötüleyecek sözlerden uzak durulmalı ve diğer ebeveyn hakkında bilgi alma konusunda çocuk sıkıştırılmamalıdır. 

Boşanmadan sonra her iki ebeveynin de çocuğun iyiliği için sorunsuz bir ilişki kurmaya çabalamaları gerekir. Eğer, anne baba sağlıklı ilişki kurmayı başaramıyorsa ve çocuk yaşından küçük davranmak, uyumsuzluk, depresyon, suçluluk, okul problemi, uyku ve yeme sorunları gibi stres belirtileri gösteriyorsa profesyonel bir destek alınmalıdır.


TÜM MAKALELER

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm. Kl. Psikolog Nurcihan ALPAYDIN