free responsive web templates

ÇOCUKLARLA  /  ERGENLERLE TERAPİYE GELİRKEN

            Yetişkinler gibi çocuklar ve ergenlerde kendi dünyalarında, aileleriyle, okullarıyla veya sosyal çevreleriyle ilgili sorunlar yaşayabilirler. Terapiye gitmek bazen yetişkinler için bile endişe duyulan bir durum olabilirken, çocuklar için daha fazla kaygı verici bir durum olabilir. Birçok ebeveyn çocuğu/ergeni terapiye getirirken zorlanırlar. Bu geçişi daha kolay yapmak için psikoloğa gitmeden önce çocuğa/ergene mutlaka nereye gideceği hakkında doğru bilgi verilmelidir. ‘Bir arkadaşıma gideceğiz, parka ya da doktora gideceğiz’ gibi doğru olmayan bilgiler, çocukta kaygı ve ebeveynine karşı güvensizlik yaratabilir. Bunun yerine neden psikoloğa gideceğine dair çocuğa/ergene karşı dürüst olunmalı, yaşına ve gelişim düzeyine uygun, samimi ve anlaşılır bir açıklama yapılmalıdır.

6 yaş ve altındaki çocuklara, anlayabileceği şekilde net bir açıklama ve orada ne yapılacağına dair bilgi verilmelidir. ‘Yarın seninle birlikte birçok oyuncağın olduğu bir yere gideceğiz, orada bir oyun ablası/abisi olacak, orada resim çizebilir, oyuncaklarla oynayabilirsin ve sıkıntılarını, seni üzen şeyleri o ablaya/abiye anlatabilir, birlikte çözümler bulabilirsiniz’ şeklinde bir açıklama yeterli olacaktır.

7 yaş ve 11 yaş arasındaki çocuklara, ‘Bazen sıkıntılar yaşarız ve bizi üzen sıkıntıları nasıl çözeceğimizi bilemeyebiliriz. Kendimizi daha iyi hissetmek ve sorunların çözümünde bize yardımcı olması için yarın ailece bir uzmana/psikoloğa gideceğiz. Seni anlamamızda bize yol göstereceğini düşündük. Seni sıkan, üzen şeyleri onunla paylaşabilirsin. Orada rahat olman önemli, anlattıkların sadece seninle onun arasında kalacak’ şeklinde bir açıklama uygun olacaktır.

Ergenlerle terapiye gelirken durum biraz daha karmaşık olabilir. Bazı ergenler kendiliğinden psikoloğa gitmek isterken, bazıları direnç gösterebilirler. Ergenin psikoloğa kendi rızası ile gelmesi ve motivasyonu çok önemlidir. Suçlamadan, yargılamadan neden psikoloğa gitmeye ihtiyaç duyulduğu anlatılmalı ve fikri sorulmalıdır. Kendi hayatının daha iyi hale gelmesi, mutlu bir birey olması için bir uzmanla görüşmesinin faydalı olabileceğini önermek uygun olacaktır. Konuştuklarının psikologla kendi arasında kalacağı söylenmeli ve mümkünse bu sorun sadece ergen üzerinden değil de herkesi içine alacak şekilde ifade edilmelidir.

Psikoloğa gitmeden önce verilecek olan doğru ve net bilgi, çocuğun/ergenin ailesine güven duymasında ve psikolog ile sağlıklı bir ilişkinin temelini atmasında faydalı olacaktır.

 

TÜM MAKALELER

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm. Kl. Psikolog Nurcihan ALPAYDIN