best html templates

KEYİF VEREREK KANDIRAN DÜŞMAN ALKOL

            Sosyal ortamların parçası ve eğlencesi alkol, keyif vererek yavaş yavaş acı bir sona götüren sinsi bir düşmana benzer. Bu keyif verici legal madde yüzünden, bir bağımlılık sorunu yaşayabileceği bir çok insanın genellikle düşünmediği bir durumdur. Tabiki alkol, herkesin bağımlı olmasına ve ciddi sorunlar yaşamasına neden olmaz ama kullanım sıklığı ve alınan miktarın kontrolsüzlüğü, zarar gördüğünüz halde hayatınızdan çıkaramadığınız bir sevgili gibi yakanıza yapışmasına neden olabilir. 

            Bağımlılık sendromu tanımı ilk kez alkol bağımlılığı için kullanılmıştır. Alkol alımı için istek duymak bağımlılığa gidişi sıradan alkol kullanımından ayıran en önemli özelliktir. Sık sık alkol alma isteğinden, önüne geçilemez şekilde alkol isteğine kadar çeşitlilik gösterebilir. Gerginlik, uykusuzluk, keyifsizlik ve mutsuzluk gibi sıkıntıları gidermek için sosyal ortamlar dışında, yalnız alkol alma eğilimi psikolojik bağımlılık aşaması olarak tanımlanabilir ve bağımlılığa götüren bir aşama olarak düşünülmelidir. Bu aşamada alkol alımının kesilmesiyle yoksunluk belirtileri ortaya çıkmaz ama olumsuz duygulardan kurtulmak için alkolün akla gelmesi ve kullanılması da kolaylaşır. Yani önce sosyal içicilik, eğer bir yatkınlık ve stres gibi unsurlar varsa alışkanlık, sonra da bağımlılık aşaması birbirini takip eder. 

            Alkol kullanan herkesin bağımlı olması söz konusu değildir ama düzenli alkol kullanımı bağımlılık riskinin artması demektir. Sadece hafta sonu yoğun alkol tüketimi, haftaya yayarak yoğun şekilde alkol tüketimi ya da bir oturuşta yoğun alkol tüketimi "riskli içme" olarak adlandırılır. Riskli içme sonucu sorunlar yaşayan ama alkole bağımlı olmayan kişiler için "alkol kötüye kullanımı" tanımlaması yapılmıştır. İçme davranışı üzerindeki kontrol kaybı alkol kötüye kullanımı ile alkol bağımlılığı arasındaki ayrımı yapmada önemlidir. 

            Alkol Kötüye Kullanımı :

 * Alkol kullanımı yüzünden sorumlulukların yerine getirilememesi 

 * Alkole bağlı yasal sorunların tekrarlanması ( alkollü araç kullanma ) 

 * Sosyal ve kişilerarası sorunlara rağmen içme davranışının devam etmesi 

 * Amaçlanandan daha fazla alkol tüketimi 

 * İçme davranışını bırakmak ya da denetim altına alabilmek için çaba sarfedilmesi ve bu çabanın genellikle sonuçsuz kalması

             Alkol Bağımlılığı :

 *Istenilen etkinin sağlanması için alkol miktarının artması yani tolerans gelişimi 

 *Alkol almayınca titreme, çarpıntı, sinirlilik ve uykusuzluk gibi sorunların oluşması, yani   

   yoksunluk belirtileri

 *Amaçlanandan fazla miktarda ya da daha uzun süre alkol alımı

 *Alkole duyulan yoğun istek

 *Alkol bulmak, kullanmak, etkilerinden kurtulabilmek için aşırı çaba sarfedilmesi

 * Günlük faaliyetlerin azalması hatta tamamen bırakılması. Yani iş ve aileye karşı  

    sorumlulukları yerine getirmeme, alkol dışındaki sosyal faaliyetlerin azalması veya   

    tamamen terk edilmesi.

 * Psikolojik ya da bedensel sorunlara rağmen alkol alımının devam etmesi

    Alkol kötüye kullanımı mutlaka bağımlılıkla sonuçlanacak diye bir kaide yoktur ancak kötüye kullanım da kişinin hayat kalitesini bozan bir durumdur ve psikolojik destek gerektirebilir. Alkol bağımlılığı aşamasında kişi genellikle bağımlı olduğunu kabul etmez ve kolay kolay tedaviye başvurmaz.

    Tedavinin en önemli aşaması bağımlılığın kabul edilmesidir. Aslında hepsi bu durumdan kurtulmayı ve tedavi olmayı ister ama alkolsüz yaşamın kötü olacağını düşünmeleri ve buna cesaret edememeleri bağımlı olduklarını reddetmelerine neden olur ve tedaviye başlamalarını zorlaştırır. Defalarca tedavi olmaya karar verip vazgeçebilirler. Tıbbi ve psikiyatrik tedavi şarttır.

    Yoksunluk belirtilerinin tedavi edilmesi çok önemlidir ancak daha da önemli olan bu müdahalelerden sonrasıdır. Yoğun bir psikoterapi ve rehabilitasyon çalışması gerekir. Alkol alımının tamamen önlenmesi, gereklidir ama yeterli değildir. Alkol bağımlılığının nedenleri ve bu nedenlere yönelik tedavi yaklaşımları olmadığında alkol alımını önleme mümkün olmayabilir ve tekrarlama riski artar. Kişinin bağımlılıktan kurtulmaya istekli olması, iyi bir tedavi programı, aile ile işbirliği bağımlılığın olumlu bir şekilde sonlandırılmasında önemli rol oynar.

TÜM MAKALELER

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm. Psikolog Semra EKİNCİ