how to make a site

ELEŞTİRİYLE BAŞ ETMEK

   Biri sizi eleştirdiğinde üç yoldan birini seçebilirsiniz : Üzgün yol, öfkeli yol ve memnun yol.

             Sıkıntılı ve depresyona eğilimi olan çoğu kişi eleştirildiğinde üzgün yolu seçer. Otomatik olarak eleştirinin doğru olduğuna inanır. Herhangi bir sistematik inceleme yapmaksızın yanlış olduğu ve bir hata yaptığı sonucuna varır. Sonra eleştirinin önemini bir dizi düşünme hatasıyla büyütür. Aşırı genelleme yapar ve tüm yaşantısının hatalardan oluştuğu sonucuna ulaşır. Ya da kendini tümüyle bir beceriksiz olarak etiketler.Hatasız olması gerektiği şeklindeki mükemmeliyetçi beklentisinden ötürü , sözde hatasının, değersizliğinin kanıtı olduğuna inanır. Bu zihinsel hatalar sonucunda depresyon ve özgüven kaybı yaşanır.Sözel tepkiler kaçınma ve geri çekilme ile karakterizedir, etkisiz ve edilgendir.

            Öfkeli yolu seçtiğinizde , mükemmel olamama dehşetine karşı , kendinizi , sizi eleştiren kişinin bir canavar olduğuna inandırmaya çalışarak savunursunuz. İnatla herhangi bir hatayı kabul etmeyi reddedersiniz; çünkü mükemmeliyetçi standartlarınıza göre bu , değersiz biri olduğunuzu itiraf etmenize eşdeğerdir. Bu yüzden suçlamaları hızla geri savururusunuz; çünkü varsayımınıza göre saldırmak en iyi savunmadır. Mücadeleye hazırlandığınız sırada kalp atışlarınız hızlanır ve hormonlarınız kan dolaşımına dolar. Kaslarınız gerilir ve çeneniz sıkılır. Eleştiren kişiye kendinizi haklı çıkaran bir öfkeyle '' toz olmasını '' söylerken geçici bir çoşku hissedebilirsiniz. Ona , ne işe yaramaz bir insan olduğunu gösterirsiniz ! Ne yazık ki , o sizinle aynı fikirde değildir ve uzun vadede öfke patlamanız sizi yenilgiye uğratır, çünkü , ilişkiyi bozmuş olursunuz.

            Üçüncü seçenek , özgüven sahibi olmanızı ya da en azından özgüveniniz varmış gibi davranmanızı gerektirir. Değerli bir kişi olduğunuz ve mükemmel olmak zorunda olmadığınız önermesine dayalıdır. Eleştirildiğinizde , başlangıçtaki tepkiniz araştırmaya yöneliktir. Eleştiri bir parça gerçeklik içeriyor mu ? İtiraz edilecek ne yaptınız ? Gerçekten sıkıcı bir hata yaptınız mı ?

           Bir dizi yargılayıcı olmayan soru sorarak sorunu tanımladığınızda , bir çözüm önerecek durumda olursunuz. Bir anlaşma durumu oluşursa, müzakere edebilirsiniz. Açıkça hatalıysanız , bunu kabul edebilirsiniz. Eleştiren hatalı ise, bunu zarif bir biçimde vurgularsınız. Davranışınız dorğu olsa da olmasa da , bir insan olarak doğrusunuz.

TÜM MAKALELER

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm. Dr. Gülsüm Alev TANVERDİ
Psikiyatri Uzmanı