free html5 templates

GÜNDELİK HAYATIN RUTİNİ: ERTELEMEK

Gündelik hayatı yaşarken birçok iş sırayla yapılmayı bekliyor. Temel ihtiyaçları giderebilmek için bile birçok hazırlık yapmak gerekiyor. En temel yemek, içmek, uyumak, kişisel bakım -    öz bakım gibi ihtiyaçların bile mutlaka bir hazırlık aşaması var. Tüm bunlar insanın her gün hatta günde birkaç defa yapmasını gerektiriyor. Artık rutin olarak, hem de mecbur olunan bu işleri yapmak bile zorlayıcı ve vakit alıcı olabilirken; bir de hayatımızı daha iyi-kaliteli sürdürebilmek için yapılması gereken birçok iş hayata girdi. İş hayatı, sosyal etkinlikler, arkadaşlara, aileye zaman ayırmak, kişisel gelişime zaman ayırmak hayatın olmazsa olmazı ve sorumluluklar durumunda.

Aslında bunlar için gerekli tüm işler, her işin gerektirdiği zamanda yapılabilse fazla zaman kaybına ve zihnin meşguliyetine neden olmayacakken; insanın işlerini ertelemesi nedeniyle hem zihnin işler geciktiği için bu işleri daha fazla düşünmesine hem de son ana sarktığı için aceleyle yapılmasına yol açıyor. Bu durum tabiî ki beraberinde öfke ve can sıkıntısını da getiriyor. Neden ister zevk versin, ister sorumluluk olsun; yapılacak işler ertelenir?

İşte bu noktada ertelemenin sadece yapılacak işlerle ilgili olmadığı; kişinin kendi iş yapma alışkanlıkları, öz disiplin anlayışı, başarı beklentisi - algısı, işin sonucunda elde edeceği kazanıma ilişkin beklentisi ve en önemlisi içinde bulunduğu ruhsal duygu durumu ile ilgili olduğunu söyleyebilirim. Kişi ancak duygu durumunu ruhsal denge durumunda hissettiği zaman sağlıklı kararlar alabilecek, motivasyonu yüksek olacak ve işlerini ertelemeyecektir. Çünkü işlerin zamanında yapılabilmesi için birçok beceri aynı anda kullanılır. Hızlı karar verme, akıl yürütme, bedensel hareket, istek, heyecan, süreç ve sonuç odaklılık bunlardan sadece birkaçı. Fakat kişi duygusal açıdan negatif duygu durumunda ise; örneğin bir kayıp yaşamış, hayal kırıklığı yaşamış, terk edilme durumu, travmatik herhangi bir olay, depresyon, anksiyete, panik atak, fobi, takıntı gibi bir duruma bağlı duygusal dengeyi sarsan ruh durumu içindeyse işlerini ertelemesi olasıdır.

 Erteleme ile etkin şekilde baş edebilmek için; öncelikle işlerinizi ertelemenize sebep olan nedenlerinizi bulmalısınız. İşleriniz yapabileceğinizden fazla ve yetişemiyorsanız fazla sorumluluk almamaya özen gösterin ve çevrenizdekilerden destek isteyin. Can sıkıntısı hissediyorsanız ve işlerinizi yapmak için istek duymuyorsanız severek yapmadığınız bir işiniz var ise; faydalı olsa dahi hayattaki her şeyin sevilemeyeceğini ancak sorumluluklar olduğunu daha fazla benimseme ve kabul-kararlılığınızı yükseltin. İşlerinizi kolaydan zora doğru sıraya koyun ki her yaptığınız işin, sizi hedefe yaklaştırdığını göreceksinizdir. İşinizi parçalara bölün; örneğin bir dönem ödeviniz var ve 1 ay vaktiniz var. Ödevi her hafta bir bölümü yapabileceğiniz şekilde parçalara bölerek ilerleyin. Belki de en önemlisi daha önce bahsettiğim ruhsal duygu durumunuzda dengeli yaşamınızı etkileyen bir problem durumu var ise; profesyonel destek alarak mutlaka çözüm üretin. Yaşamda karşılaşılan her iş; eğer kendiniz için sorumluluk ise ve bir anlam barındırıyorsa ertelenme ihtimali azalacaktır.


TÜM MAKALELER

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm. Psikolog Naciye TOKAÇ