bootstrap template

FOBİ NEDİR ve BAŞETME YOLLARI NELERDİR ?

Normalde korkulmayacak belirli bir durum veya belirli bir nesne ile karşılaşınca ortaya çıkan korku durumuna fobi denilmektedir. Kişi aslında bu durum veya nesneden korkmaması gerektiğini bilmesine rağmen yine de korkmaktan kendini alıkoyamaz. Kendisi de bilir ki; başkalarının yapabildiği veya bulunabildiği durumlarda o da bulunabilir ancak panik yaşama kaygısından dolayı o durumdan kaçınır. Buradaki asıl korku panik yaşama endişesidir.

Yaşamaktan korktuğu panik duygusu; endişe ve telaş ile başlayan, ağır bir korku ile devam eden bir durumdur. Kişi özellikle fiziksel belirtiler yaşar. Çarpıntı, terleme, üşüme, baş dönmesi, nefes alıp vermede düzensizlik, bulantı, titreme, kan basıncında yükselme, idrara çıkma isteği ve baygınlık gibi belirtilerdir. Zihni kontrolünü kaybedeceği, bayılacağı veya hasta olacağı ile bulunduğu durumdan çıkamayacağı düşüncesi ile doludur. Kişi fobik durum veya nesne ile karşılaştığı durumlarda bu fiziksel belirtilerin yaşanma ihtimaline karşı korku duyar ve bu durumu yaşamamak için kaçınır.

Açık alan, yalnız faaliyet yapmak, kalabalık yerlere gitmekten korku gibi agorafobi, sosyal ortamda hissedilen kaygının oluşturduğu sosyal fobi ve belirli nesnelerden korkmakla görülen özgül fobi gibi türleri olan fobiler toplumda oldukça yaygın görülse de kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemediği sürece tedaviye başvuru oldukça düşüktür. Ancak kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürdüğü bilinmelidir. Yükseklikten ve açık alandan korktuğu için üst geçitten geçememek, asansörün birden bozulup orada kapalı kalma ihtimaline karşılık asansöre binememe, topluluk içinde telefonla konuştuğunda kaygı duyma endişesi nedeniyle toplu taşıma aracında herkesin içinde telefonda konuşamamak oldukça rahatsız edici ve kişinin hayatını kısıtlayıcı bir durumdur.

Bilinçaltı ruhsal bir çatışmanın sonucunda yaşanan bunaltı kişinin panik, fobi gibi bozuklukları yaşamasına neden olur. Bu durumda fobi gibi bir bozukluğun tedavisinde psikoterapi çok önemlidir. Bunaltıya, kaygıya neden olduğu düşünülen bilinçaltı çatışmanın psikoterapi sürecinde çalışılması ile kişinin fobik duruma atfettiği anlamlar da ortadan kalkacak ve korkulan durum yada nesneden artık kaçınılmayacaktır.


TÜM MAKALELER

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm. Psikolog Naciye TOKAÇ