html templates

‘HAYIR’  DİYEBİLMEK

‘Hayır’ demek sırf kelime anlamı ile birine hayır diye yanıt vermek değildir. ‘Hayır’ bir tavırdır. Bir reddetme anlamı taşır. Kişinin kendisine sunulan bir şeyi istemediğini, kabul etmediğini, istenilen bir şeyi yapmayacağını, kendisine yapılan bir davranışı onaylamadığını ifade eder.

İçerdiği ret anlamı ile bir tercih-seçim-tavır taşır. Kişinin kimliğini-sınırlarını yansıtır. ‘Ben’ duygusunu besler. Farklılıklarınızı ortaya çıkarır. Kim olduğunuzu vurgular.

‘Evet’ kadar önemlidir. ‘Evet… Tamam… Olur’ ifadeleri nasıl ki ilişkilerde anlaşma-uyum sağlayan, ilişkileri güçlendiren bir şeyse, uygun zamanda gösterilen ‘hayır’ tavrı da ilişkilerde oldukça önemlidir. Onaylamadığınız bir duruma hayır demek, size sunulan her şeyi kabul etmeyeceğinizi, her tavrı onaylamayacağınızı karşınızdakine gösterme imkânı verir. Karşınızdaki kişi sizin sınırlarınızı bildiğinde nerede duracağını da bilebilir.

‘Hayır’, sosyal hayatınızda (aile-arkadaşlık-iş hayatı vb.) kişisel sorumluluklarınızı da sınırlandırır. Yapabileceklerinizin sınırlarını belirler. Tersi durumda bitmek tükenmek bilmeyen bir kişisel yükün altında ezilip kalabilirsiniz.

‘Hayır’ demekte zorlandığınızda ya da ‘hayır’ diyemediğinizde karşınızdaki insanların istek ve taleplerinin gittikçe arttığını görebilirsiniz. Bu durum sizin gücünüzü zorlamaya başlar. Belli bir süre sonra durumla baş edemez ve öfke ya da kırgınlık duyguları ile sosyal iliklilerinizden uzaklaşma eğilimi gösterirsiniz. Her olayı kendi koşullarında değerlendirip, zamanında hayır diyebildiğinizde ilişkilerinizi daha kontrollü ve keyifli yaşama imkânı bulursunuz.

‘Hayır’ demek algılananın tersine sizi “kötü” insan yapmaz. Sevilmeyen, dışlanan biri yapmaz. İyi özelliklerinizi göstermenize imkân sağlar. Kendinizi yoğun şekilde hissedilebilecek öfke, yorgunluk ve tükenme durumlarından korumanıza yardım eder. Kendinizi (çevrenizin süreğen onayı olmadığında da ) değerli ve önemli hissetmenizi sağlar.

Öyleyse hayatınızda ‘hayır’ deneyimlerinin artması dileğiyle………..


TÜM MAKALELER

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm. Klinik Psk. Arzu ÇAKAR