how to create a web page

ADIM ADIM MOTİVASYONUNUZU ARTTIRIN !

Her sabah işe gitmek, ders çalışmak, aile bireylerine, çocuklara, arkadaşlara sıklıkla veya mecburen zaman ayırmak bazen zevkli ve haz verici eylemler olmayabilir. Ancak haz ve zevk alınamaması sorumlulukların yerine getirilmesine engel olmamalıdır. Olgunlaşmış ve sorumluluk bilincine erişmiş her birey; yaşamın gerekliliklerini uygulama konusunda sadece zevk ve haz eksenli olmayacaktır. Aynı zamanda sorumluluklar birçok işi yapmak için gerekliliktir. Ancak tüm gereklilikleri yapabilmek için insanın biraz da olsa motive olması gereklidir. Motivasyon ise; kendiliğinden oluşan bir durum olmayıp insanı motivasyonunu etkileyen bazı nedenlere ihtiyacı vardır.

İnsanın motivasyonunu sağlayan birçok neden varken bunlardan en önemlilerinden birisi; Ekonomik nedenlerdir ki gelir elde etmek; her ihtiyacın giderilmesi için gereklidir. Bir diğer motivasyon aracı ise; Sosyo-Psikolojik nedenler de kişiyi motive edebilen önemli nedenlerdir. Bunlar; kişinin çalışmada bağımsızlığı, kendine güveni, değer görmesi ve statü sahibi olması, güvende hissedebilmek, işinde yükselme imkanları, sahip olduğu sosyal imkanları ile sosyal çevresi ile sağladığı uyumdur. Bir diğer motivasyonu sağlayan nedenler ise; çalışılan işte ortak amaç sahibi olabilmek, eğitim imkanları, işi zenginleştirmeye yapabileceği katkı, iyi iletişim kurabilmek, aile veya işte alınabilen kararlara katılabilmek, takdir edilmektir. Herkesin bir işte, bir durumda başarı sağlayabilmesi için motivasyona ihtiyacı vardır.

Motivasyon herhangi bir işte başarılı olabilmek için olmazsa olmaz bir gereklilik ise kendinizi motive etmek için yapabilecekleriniz nelerdir?

Öncelikle kendinize sizi motive edecek bir hedef belirlemelisiniz. Eğer cevabınız evetse başarmak için bir yol bulabilirsiniz. Ancak her hedefin zorlayıcı aşamaları olacağı için psikolojik olarak hazır olmalısınız. Bir işte başarılı olmak için aynı zamanda kişisel dünyanızın güçlü ve dayanıklı olması gereklidir.

Psikolojik bir bozukluk veya depresyon, anksiyete, travma (ayrılık, işten çıkarılma, iflas, yakın ölümü, vs.) gibi durumsal sorunlar yaşayan kişilerin mutlaka psikolojik destek alması gereklidir. Çünkü bu gibi sorunlar kişinin günlük yaşam becerilerine uyum sağlamasını, dikkat düzeyini, istek ve tahammül duygusunu etkileyecek ve kişinin motive olmasını engelleyecektir.

Bir işi başarılı bir şekilde tamamlayabilmek için o iş hakkında çalışma planınız olması zihninizi rahatlatacaktır. Plan demek düzenli olmak demek değildir. Plan aslında sizsiniz. Örneğin bir projeniz var ve projenizi bitirmeniz için kısıtlı bir zamanınız var. Projenizi nerde ve ne zaman çalışacağınız, hangi gün hangi bölümü tamamlayacağınız tamamen size kalmış durumdadır ancak tüm bunların bir plan dahilinde olması sizi motive edecektir. Motivasyon ile Planlı olmak arasında Doğru Orantı vardır.

En temel ihtiyaçlardan olan fiziksel ihtiyaçların karşılanması zihnin berrak ve öğrenmeye açık, istekli olmasını sağlayacaktır. Yemek, içmek, uyumak ve cinsel ihtiyaçlarınızın düzenli giderilmesi fiziksel sağlığın giderilerek ruhsal rahatlamanın da sağlanmış olmasını sağlayacaktır. Fiziksel ihtiyaçlarınızın giderilmemesi öfke, tahammülsüzlük, huzursuzluk ve sıkılganlık nedenleri olabilir. Bu nedenle fiziksel ihtiyaçların yeterli düzeyde sağlanması motivasyon artışına yardımcı olacaktır.

Hergün kendinize bir tane olumlu bir cümle söyleyin! Gerçeğinizi ifade eden, size uygun, iyilik dolu bir cümle söyleyin. Bu sizin kendinizi daha çok sevmenizi ve kendinizi onaylamanızı, takdir etmenizi sağlayacaktır.

Öğrenmek için en önemli süreç merak duygusudur. Merak ederek öğrenmeye çalışan kişinin doğal dürtüsü öğrenme yönünde olacağından isteği de yüksek olacaktır.

Sizlere motivasyonunuzu artırmanız için söyleyeceğim bir diğer önemli durum ise; sevmediğiniz bir işi kendinizi en iyi hissettiğiniz zamanlarda yapmanızdır.

Örneğin; ders çalışmayı sevmiyorsanız kendinizi en iyi hissettiğiniz zamanlarda ders çalışın.

● Bitirmeniz gereken bir projeniz varsa veya bir sınava hazırlanıyorsanız bu sürecin birgün biteceğini aklınızdan çıkarmayın.


TÜM MAKALELER

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm. Psikolog Naciye TOKAÇ