bootstrap responsive templates

SIK SORULAN SORULAR / YETİŞKİN

1-TERAPİYE İHTİYACIM VAR MI?

HAYATINIZ DA YÖNETMEKTE ZORLANDIĞINIZ BİR DUYGU VARSA, SİZE RAHATSIZLIK VERİYORSA VE /VEYA GÜNLÜK YAŞAMDA İŞLEVSELLİĞİNİZİ OLUMSUZ ETKİLİYORSA TERAPİYE GİTMEYİ DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ.  

2-TERAPİ DE NE OLACAK? 

HER TERAPİSTİN KENDİNE GÖRE BİLİMSEL OLARAK KABUL GÖRMÜŞ BİR ÇALIMA STİLİ VARDIR. BU YÖNTEM ÇERÇEVESİNDE KENDİNİZİ, HAYATI, İNSANLARI DAHA İYİ ANLAMAMIZ, DUYGULARINIZI YÖNETEBİLMENİZ, ÇATIŞMA HALİNDEN ÇIKIP OLGULARI DAHA DİNGİN BİÇİM DE ELE ALMANIZ SAĞLAMAK İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMA YÜRÜTECEKSİNİZ. SİZİN BELİRLEDİĞİNİZ BİR HEDEF DOĞRULTUSUNDA KENDİNİZİ GELİŞTİRECEĞİNİZ, OLAYLAR DAHA FARKLI BAKIŞ AÇILARI KAZANACAĞINIZ BİR YOLCULUĞA ÇIKACAKSINIZ. 

3-TERAPİSTE GÜVENEBİLİR MİYİM? TERAPİSTİM BENİMLE İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYOR? 

GÜVEN TERAPİDE EN ÖNEMLİ ETİK KONUDUR. BİR TERAPİSTİN DANIŞANA GÜVEN VERMESİ ETİK ,BU VİCDANA SAHİP OLMASI İÇİN DE GEREKLİ EĞİTİMSÜREÇLERİNDEN GEÇMİŞ OLMALIDIR.İLKELERİ ÇİĞNEMEMESİ GEREKİR.HER ALANDA OLDUĞU GİBİ PİSİKOLOJİ ALANINDA DA İNSANLARIN GÜVENİNİ İSTİSMAR EDEN,DİPLOMASI PSİKOLOJİ OLMAYAN,YETERLİ DONANIMA SAHİP OLMAYAN KİŞİLER NE YAZIKKİ MEVCUT.BU YÜZDEN TERAPİSTİNİZİN PSİKOLOJİ LİSANS MEZUNU OLUP GEREKLİ TERAPİ EĞİTİMLERİNİ ALIP ALMADIĞINI ARAŞTIRMANIZ İYİ OLACAKTIR. 

4-İNSAN PROBLEMLERİNİ KENDİ Mİ ÇÖZMELİ? 

İNSAN SORUNLAR KARŞISINDA ÇÖZÜM ÜRETEBİLME YETENEĞİNE SAHİPTİR. ANCAK KİMSE HER SORUNU TEK BAŞINA ÇÖZECEK KADAR SÜPER GÜÇLÜ DEĞİLDİR. ZORLANDIĞINIZ NOKTALARDA KENDİNİZE O KADAR FAZLA YÜKLENMEYİN. YARDIM ALARAK İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRIN. 

5-BU SORUNLAR GEÇER Mİ? 

ŞİMDİYE KADAR BİRÇOK SORUNU AŞTINIZ, GEÇİP GİTTİLER. ŞUAN DAHA ZOR GELİYOR OLABİLİR ANCAK BU ÇÖZÜLMEYECEĞİ ANLAMINA GELMEZ. HEM BELKİ DE SORUN İ ’’ÇÖZÜLMEYECEĞİ’’ İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİMİZDİR. 

6-BEN DEĞİŞEBİLİR MİYİM? 

YİNE GEÇMİŞE DÖNÜP BAKIN, ÇOCUKLUĞUNUZ DA BU GÜNE KADAR YAŞADIĞINIZ, ÖĞRENDİĞİNİZ VE YAPTIĞINIZ YÜZLERCE ŞEY SİZ DE MÜTHİŞ DEĞİŞİKLİKLER YARATTI. ÖYLEYSE BİR TAKINTI, BİR KEYİFSİZLİK HALİ, BİR KAYGI SORUNU NEDEN DEĞİŞMESİN? TERAPİ ZATEN BİR DEĞİŞİM SÜRECİDİR. 

7-İYİ DE SORUN BENDE DEĞİL? ONDA… 

BAZEN DURUM GERÇEKTEN BÖYLEDİR. ELİNİZDEN GELENİ YAPARSINIZ AMA KARŞINIZDAKİ SÜREKLİ SORUN ÜRETİR. O ZAMAN NE YAPMALI? O KİŞİYİ HAYATINIZDAN ÇIKARTMAK MÜMKÜN DEĞİLSE NE YAPMALI? TERAPİ BU DURUMDA O KİŞİNİN TEPKİLERİNİN ‘SİZDE’ HANGİ HASSAS NOKTALARA DEĞİNDİĞİNİ İNCELER VE O KİŞİYE ALTERNATİF YAKLAŞIMLAR ÜRETME KONUSUNDA SİZİ DESTEKLER. 

8-TERAPİ NE KADAR SÜRER? 

TERAPİ ÇOK KİŞİYE ÖZGÜ BİR SÜREÇ OLDUĞU İÇİN BİR SAYI VERMEK ÇOK DOĞRU OLMAYA BİLİR.KİŞİNİN İHTİYACI BURADA BELİRLEYİCİDİR.ANCAK TABİİ Kİ BU YOLUN BİR HEDEFİ VE BİR SONU VAR.ÖZELLİKLE DE YENİ DÖNEM TERAPİ EKOLLERİ DAHA KISA SÜRELİ ÇALIŞMAKTADIR.ANCAK 1-2 SEANSTA DEĞİŞİM BEKLEMEK DE GERÇEKÇİ DEĞİLDİR.TERAPİYE GELİRKEN BUNUN BİR MİKTAR ZAMAN VE ÇABA GEREKTİREN BİR SÜREÇ OLDUĞUNU AKILDA BULUNDURMAK GEREKİR. 

9-TERAPİYE GİTMEK SİCİLİMİ OLUMSUZ ETKİLER Mİ? 

ETKİLEMEZ. 

10-TERAPİ DE KÖTÜ HİSLER SU YÜZEYİNE ÇIKAR VE DAHA KÖTÜ OLURSAM? 

ASLINDA İNSANI HASTA EDEN UNSURLARDAN BİRİ DE OLUMSUZ DUYGULARI İNKAR ETMEK VE/VEYA BASTIRMAKTIR.İNKAR EDİLEN BASTIRILAN DUYGULAR BİRİKİP PSİKİYATRİK BAHATSIZLIKLARA ,YA DA BEDENSEL HASTALIKLARA (CİLT RAHATSIZLILARI,AĞRILAR VS.)SEBEP OLABİLİR.O DUYGULARI AÇMAK,SERBEST BIRAKMAK, DIŞARI ÇIKARMAK ,KABUL ETMEK KIYMETLİDİR. 

11-TERAPİYE MUTLU OLMAK İÇİN Mİ GİDİLİR? KİMSE BANA YARDIMCI OLAMAZ GİBİ GELİYOR. 

BELKİ EVET AMA AMAÇ SADECE MUTLU OLMAK DEĞİLDİR.ÇÜNKÜ TERAPİDE CANIMIZI YAKAN,KORKUTAN,UMUTSUZLUK HİSSETTİREN,BİZİ SIKIŞTIRAN BU DÜŞÜNCELER ELE ALINIR.TAHMİN EDERSİNİZ Kİ BUNLARI KONUŞURKEN İNSAN ÜZÜLEBİLİR,KORKABİLİR,GERİLEBİLİR,AĞLAYABİLİR.TERAPİ KAÇMAYI BIRAKIP YÜZLEŞMEYİ ÖĞRENME SÜRECİDİR.BU YÜZDEN HER ZAMAN MUTLULUK VAAD ETMEZ.BU YÜZDEN ZORDUR ANCAK OLDUKÇA KIYMETLİ BİR DENEYİMDİR. 

12-TERAPİ ÇOK PAHALI  

UZMANLARIN KLİNİK GÖZLEMLERİ,TERAPİNİN BİR ÜCRET KARŞILIĞI OLDUĞUNDA,ÜCRETSİZ YAPILAN TERAPİLERE GÖRE DAHA VERİMLİ OLDUĞUNU SÖYLERLER. BU ÜCRETİ ÖDEMEK DANIŞANIN KENDİ HAYATINDAKİ DEĞİŞİMİN SORUMLULUĞUNU ANLADIĞINI DENEYİMLETİR. ASLINDA ORADA ALINAN ŞEY, KİŞİNİN KENDİNE AYIRDIĞI KIYMETLİ ‘’BİR (1) SAAT’’TİR. KİŞİNİN KENDİ HAYATINI DAHA ANLAMLI ,DAHA DOYUMLU, DAHA ZENGİN YAŞAMASI İÇİN YAPMIŞ OLDUĞU BİR YATIRIMDIR. HAYATI DAHA DOLU DOLU YAŞAMAK İÇİN SATIN ALDIĞIMIZ DİĞER ŞEYLERİ TOPLAYIP BİR KENARA KOYSAK ,TERAPİNİN ÇOK DAHA HESAPLI VE ANLAMLI BİR KAZANÇ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. 

13-TERAPİSTİM BENİM HAYAT GÖRÜŞLERİMİ VE TERCİHLERİMİ OLUMSUZ YARGILAR MI? 

TERAPİNİN İNSANI İYİLEŞTİREN EN ÖNEMLİ UNSURU ‘’KABUL’’ DÜR.İYİ BİR TERAPİST, KARŞISINA KİM GELİRSE GELSİN ONU ETKİLEMEDEN YARGILAMADAN DİNLER VE OLDUĞU GİBİ KABUL EDER. DİNİ ,YÖNELİMİ,TERCİHLERİ,DENEYİMLERİ NE OLURSA OLSUN HER İNSAN O ODADA EŞİTTİR. TERAPİSTLER BU KONUDA NÖTR BİR DURUŞA SAHİP OLMAK VE DANIŞANA ZARAR VERMEMEK İÇİN CİDDİ BİR EĞİTİM; SÜPERVİZYON VE TERAPİ SÜREÇLERİNDEN GEÇERLER. 

SON SÖZ: TERAPİ İYİDİR… 

Uzm. Klinik Psikolog Beyza ERGEN 

Sosyal Fobi Nedir ? 

-Etrafimdakilerin benim hakkımda ne düşündüğünü fazla önemserim,

-Kızarma, ellerin, sesin titremesi gibi heyecan yada utanma belirtilerimin farkedilme ihtimali beni huzursuz eder, 

-"Aptal gibi göründüm, rezil oldum" gibi kendime olumsuz değerlendirmeler yaparım, 

-Göze batmamaya, dikkat çekmemeye çalışırım, 

-Sosyal ilişki kurmak için girişken davranmam, arka planda dururum, 

-Konuşmayı, söz almayı, fikir belirtmeyi yada bir fikre karşı çıkmayı tercih etmem. 

Bu cümlelerden bazıları sizin için geçerliyse ve bunlardan rahatsızlık duyuyorsanız, değişim için bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Uzm. Klinik Psikolog Beyza ERGEN

Psikolojik yardım nedir? 

- Psikolog odası sadece iç dökme ve rahatlama hizmeti vermez. Hayatınızda önemli değişimler, kararlar, seçimler ve gelişmelere yol açabilecek etkiler yaratabilir.

- “Sadece konuşarak ne değişecek? ”. Evet sadece konuşarak hayatınızda önemli değişimler yaratabilirsiniz. Yeni yollar, farkındalıklar, seçenekler geliştirebilirsiniz. 

- “Benim sorunumu bir başkası nasıl çözer? “ Bir başkası sizin özel hayatınızdaki sorunları çözemez. Sizin çözmenize bir anlamda yoldaşlik yapar. Yolu açar, engelleri görmenize yardımcı olur, size uygun yolu bulup yürümenizi sağlar. 

- Psikolojik çalışmalar belli bir sıklıkla ve süre ile devam etmeyi gerektirir. Uzmanın önerdiği süre ve sıklıkla gelmeniz, sorunu çözmenize ya da değişmeyecek yönleri kabul edip hayatınıza yön vermenize olanak sağlayacaktır. 

- Psikolog odası ilişkilerde suçlu ya da haklı olanın tespit edilebileceği bir yer değildir. İlişkinizde kendi davranışlarınızı, zorluklarınızı ve hislerinizi anlamak sorununuzu çözmeye yardımcı olacaktır. Bu durumda psikoloğa giden taraf kazançlıdır.  

Klinik Psikolog Arzu ÇAKAR 

HAYATIN EN ZOR DÖNEMECİ ERGENLİK:  

Çocuklukla yetişkinlik arasında kısmen belirsiz olan bu dönem, çoğu ergen için zorlu ve hareketli bir süreçtir. Ergende fiziksel, hormonel, sosyal vb. önemli değişimler olması doğaldır. Fakat çocuğunuzda ciddi anlamda sosyal çekilme, içe kapanma, kendine ve çevresine zarar verme veya uyumsuzluk içeren tuhaf davranışlar gözlemliyorsanız, mutlaka bir psikiyatrist yada psikolojik yardım alın. Çünkü ergenlik ve ilk gençlik süreci psikiyatrik sorunların kendini gösterdiği önemli bir süreçtir. Dikkatli olmak ve değişiklikleri iyi takip etmek gerekebilir.

Klinik Psikolog Arzu ÇAKAR

AĞRILAR VE PSİKOLOJİ 

Ruh-beden bir bütündür. Birbirlerini etkiler. Bazen fiziksel sorunlar ruh halimizi değiştirebilir. Bazen de ruhsal sorunlar bedensel değişimler yaratabilir. Bu yüzden vücudumuzdaki her ağrı ve bedensel şikayet, organik-bedensel bir sorun olduğu anlamına gelmeyebilir. Bazı bedensel şikayetler-ağrılar psikolojik bir sıkıntının göstergesi olabilir. Bazen bir kaygı bozukluğunun bir belirtisi, bazen depresyonun belirtisi, bazen de artmış stres durumunun bir göstergesi olabilir. Bazı kişilik yapılarının da ruhsal kaynaklı bedensel şikayetler yaşamaya daha yatkın olduğu da tespit edilmiştir. Nefes alma zorlukları, kronikleşmiş-tekrarlayan ağrılar, gastrit-ülser-kabızlık-ishal gibi mide bağırsak şikayetleri en belirgin ruhsal kaynaklı bedensel şikayetlerdendir. Organik bir bulgu saptanamayan bu tür rahatsızlıklarınızda psikiyatri ve psikolojik yardım almaktan kaçınmayın.

Klinik Psikolog Arzu ÇAKAR

TÜM MAKALELER