free responsive web templates

UYUM GÖSTERME VE SOSYAL İLİŞKİLER

Gündelik hayatımız, uyum içeren pek çok davranışla doludur. Doğaya uyum gösteririz. Arkadaşlarımıza uyum gösteririz. Ailemize uyum gösteririz. Toplumsal kurallara uyum gösteririz. Sosyal ortamımıza uyum gösteririz vs.….Hayatımız boyunca bize sunulan pek çok şeyi doğal olarak ‘kabul’ ederiz aslında.

 ‘Uyum’ kavramsal olarak olumlu, sağlıklı bir şeydir. Yaşamda var olabilmeyi, ilişkilerde anlaşmayı, birlikte hareket etmeyi, sorunları çözebilmeyi, grup içinde var olabilmeyi sağlar.

 Uyum göstermek, ruhsal olarak da önemli bir kavramdır. Örneğin, tedaviye uyum göstermek… İlaca uyum göstermek… psikoterapiye uyum göstermek… değişen yaşam koşullarına uyum göstermek…. vb. gibi. Kişinin sosyal hayatına ve değişen koşullarına uyum gösterme kapasitesinin olması, stres yaratan durumlarla baş edebilmesini, karşılaştığı sorunları çözebilmesini sağlar.

 Uyum sağlamakta zorlanan kişiler gördüğümüzde bazen mesafeli, soğuk ya da tuhaf olarak algılayabiliriz. Çok kolay uyum sağlayan kişileri de sıcak ve sempatik bulma eğilimindeyizdir.

 Uyum göstermek, bu kadar iyi yönleri olmakla beraber fazla olduğunda kişinin hayatına zarar verebilir. Kişinin her koşulda “tamam…olur…..fark etmez….sen bilirsin….önemli değil….sen seç…..nasıl istersen….”şeklinde tavırlar göstermesi olumlu gibi gözükse de ilişkilerin süreci içinde kişinin faydasına olmayacak sonuçlar doğurabilir.

 Nedir ‘uyum’ kavramını negatifleştiren? Çok fazla uyum gösterdiğimizde bireysel yönlerimizi, kimliğimizi, özelliklerimizi, farklılıklarımızı saklamış oluruz. ‘Ben’ olmak yerine ‘sen’ ya da ‘biz’ olmuş oluruz. Kişisel tercihimizi (en basit olarak mesela “ ben kırmızı tercih ederim” demeyi), önceliklerimizi, fikirlerimizi susturmuş oluruz. Böyle bir durumda; kendimizi ancak başkası ile uyumlu olduğumuzda, onaylanmış olduğumuzda işe yarar hissedebiliriz. O zaman da bu onaya bağlı kaldığımızı hissettiğimizde ya da böylesi bir onayı alamadığımızda kendimizi değersiz hissederiz. Mutsuz ve huzursuz oluruz. Kendimize değil de başkasına güvenerek yaşamaya çalışırız.

 Uyum gösterme ve ‘hayır’ diyebilmeyi birlikte kullanarak daha tatminkâr bir hayat sürmek mümkündür.


TÜM MAKALELER

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm. Klinik Psk. Arzu ÇAKAR