Mobirise

VAJİNİSMUS’UN NEDENLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI

İnsanı evlenmeye iten sebepler nedir? Zamanının, yaşının gelmesi, aile kurma arzusu, yalnızlık kaygısı, nesli devam ettirmek veya cinsel doyum sağlamak mıdır? Her ne kadar evlilik için toplumsal hayata uyum sağlama konusundaki fikirler doğru gibi gelse de en motive edici sebebin cinsel doyum olduğunu itiraf etmek yanlış olmaz sanırım. Her iki cinsiyetin de cinsel doyum için baskın motivasyonları varken; bazı çiftlerde ne olurda cinsel birlikteliğin gerçekleşmesi mümkün olmaz. Vajinismus dediğimiz; cinsel birlikteliğin kadının vajinal kaslarının kasılması nedeniyle gerçekleşememesi olarak tanımlayabileceğimiz durum, birlikteliği imkansız kılmaktadır. 

Vajinismus durumunda cinsel birlikteliğin başlayacağı anda kadının vajinal kasları kasılarak cinsel birlikteliğin gerçekleşmesine izin vermez. Aslında birçok kadın için hiç sorun teşkil etmeyecek gibi görünen bu durum neden bazı kadınlarda görülür. Şunu da unutmamalı ki; birliktelik öncesi hiçbir kadın böyle bir durum yaşayacağını düşünmediğini söyler. Ancak ne yazık ki bu durumu yaşar ve büyük bir hayal kırıklığı içine düşer. Umutsuzluk, çöküntü, üzüntü ve bu durumun hiç düzelmeyeceği endişesi tüm benliğe hakim olmaya başlar. Bu nedenle terapi desteğine bile çoğu zaman geç başvurulur. Aslında bu durumun ancak ve sadece terapi ile ortadan kalkabildiği de öncelikle bilinmese de biraz araştırmayla öğrenilebilir.  

Evet vajinismus denilen insanın kendi bedeninde olup istenmeyen bu durumun nedenlerine değindiğimizde ise; karşımıza travma, bilinçaltı korkular ile kaygılı ve mükemmeliyetçi kişilik yapıları çıkmaktadır. Çocukluğun ilk anından itibaren cinsellikle ilgili her şeyin yasak ve tabu olarak kalıplarla çocuğa aktarılması bilinçaltında daima kendini savunmaya itmekte ve birgün her şey yolunda olduğunda dahi birlikteliğe izin verilmemektedir. Bir diğer durum ise mitolojide sıklıkla karşımıza çıkan ama çok da yalan olmayan masumiyet fikrinin devam ettirilmesi fikridir ki bekaret masumiyet olarak kabul edilir. Yapacağınız herhangi bir şey ile masumiyetinizi kaybedeceğinizi bilseydiniz inanın ki kimse o şeyi yapmak istemezdi. 

Vajinismus durumunun en etkili nedeni geçmiş yaşamda kadının yaşamış olabileceği travmatik bir yaşantı; tecavüz, tecavüz girişimi, taciz gibi travmatik yaşantıların süregelen etkileridir. Eğer böyle bir durum yaşanmış ve cinsel birlikteliğin gerçekleşeceği ana kadar herhangi bir tedavi, terapi görülmemiş; olayın olumsuz etkileri zihinden silinmemiş ise kişiyi etkilemeye devam etmesi kaçınılmazdır. Böyle bir durum varsa ilk önce travmanın çözülmesi vajinismus durumunun çözümüne zemin hazırlayacaktır. 

Kaygılı ve mükemmeliyetçi kişilik yapısında ise; kadın gerçek bir korku yaşamakta; canının yanacağını ve bununla baş edemeyeceğine inanır. Buradaki korku gerçek bir korku olup, sadece “bir şeyin olmayacağını” bilmekle bu korkuyu atlatamamaktadır. Kişiliğin kontrol arzusu ile çalışılmasının yanında korkusunun geçmesi için bazı egzersizler devreye girmeli, aslında canının o kadar da yanmayacağını; hatta hiç acısının olmayacağını egzersizler yoluyla göstermek gereklidir. 

Her ne sebeple olursa olsun vajinismus oldukça rahatsızlık veren, hatta bu nedenle evliliğin bitmesine bile yol açabilen önemli psikolojik sorunlardandır. Her sorunun doğru yol ve çözüm aracı ile çözülebildiğinden hareket ettiğimizde vajinismus da konusunda uzman bir psikolog ile ve ancak terapi ile ortadan kalkmaktadır.

TÜM MAKALELER

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm. Psikolog Naciye TOKAÇ